Buraya Reklam Verebilirsiniz. :)

İnceleme - XIGMATEK Durin D982 - İşlemci Soğutucu

Herkese Merhaba,

Günümüzde OEM parçalar üreticilerin "stok" parçaları ile birlikte satılıyor. Mesela işlemciler, üzerinde stok fanlar ile satılıyor. İlk aşamada bu fanlar yeterli gibi gözükebilir ama aradan geçen yıllar ve sizin kullanım amacınız bu soğutmanın giderek etkisiz olmasına neden olur.

Elimdeki işlemcinin üzerinde yıllardır aynı stok soğutucu vardı. İlk başlarda çok hızlı diyordum sessiz diyordum ama son günlerde Google Chrome'da birkaç sekme açsam sorun çıkarır ve sivri sinek gibi bağırır olmuştu. "Artık buna dur demenin vakti gelmiştir!" dedim ve gidip bir soğutucu aldım.

Aldığım soğutucu Xigmatek'in Durin D982 modeli idi. Yakın zamanda yeni bir bilgisayar toplama düşüncem olduğu için bu soğutucuya çok yatırım yapmak istemedim. Vatan Bilgisayar'dan 68TL gibi bir fiyata aldım.

Not: Tanıtım fotoğrafları çeşitli sitelerden toplandı ve tarafımca çekilmişler eklendi.

Öncelikle birkaç resim ile ürünü göstermek isterim


Ürün anakartın altına bir tutucu aparat koyularak onun üzerine monte ediliyor. 


92mm fan gayet yeterli gözüküyor. 


Özel bir koyucunun içinde olması darbelere karşı koruyor.


Ürünün içinden gerekli her şey çıkıyor. Eğer daha önce benzer bir montaj yaptıysanız işiniz çok kolay lakin benim gibi tecrübesiz iseniz nasıl yapılacağını çözmek biraz zor olabilir. Ben 15-20 dakika incelemek suretiyle mantığını çözdüm ve montaja geçtim. Kullanım klavuzu bence yetersiz.İki adet geniş ısı borusu gayet güzel bir soğutma sağlıyor.


Evet parçaları tanıdık şimdi de benim bilgisayarımda ki ısı değişim testlerinden bahsedeyim.

Sistem boşta iken iki görüntü paylaşıyorum. Sistem boşta dediğim durum Steam, Origin, Yandex gibi programların hepsi açık. İşlem yapmıyorlar ama arka planda açıklar. Zaten bu programlar hep açık olacağı için kapatma gereği duymadım.

Önce 


Sonra 


Bir de Google Chrome'da çok fazla sekme açık iken test ettim. Benim asıl şikayetim Chrome'da fazla sekme açınca yaşadığım takılmalar ve bu esnada çıkan sesti zaten. 

Sonuç ise inanılmazdı. 85 dereceden 42 dereceye düştü. Neredeyse yarı yarıya bir sıcaklık düşüşü ile artık Google Chrome bilgisayarı eskisi kadar yavaşlatmıyor. 


Önce 


SonraArtıları : 

+ Çok büyük değil ve yatay yerleştirildiği için kasanın çok büyük olması gerekmiyor.
+ Fiyatına göre verdiği performans gerçekten çok iyi.
+ Parçaları kaliteli... Özellikle fanı tutmak için koyulan kauçuk tutucular çok zorlamama rağmen zarar görmedi.
+ Xigmatek kendini kanıtlamış bir marka.
+Fanı ve ısı boruları gayet yeterli büyüklükte.

Eksileri : 

- Ürünün kullanma klavuzu çok yetersiz. Türkçe destek var lakin bu ürüne özel bir anlatım yapılmamış. Başka bir ürünün görselleri var.
- Montaj için anakartı sökmek gerekti ve özellikle ön panel bağlantısını tekrar yapmak beni zorladı. 
- Çıkan termal macun çok küçük bir pakette ve benze yetersiz. 

Sonuç : 

Fiyat performans açısından beklemediğim bir şekilde iyi olan bu soğutucuya benim puanım yok. Çünkü benzer bir şey incelemedim. :D Sizin de benimki (İntel LGA 775 Soket - Dual Core 2.5 GHz) gibi eski bir işlemciniz varsa ve artık çok fazla ısınıyorsa, sistem değiştirmeden kayda değer bir hızlanma ve rahatlatmak istiyorsanız bunu öneririm !

Özellikle Google Chrome'daki fark ortada fiyatı çok fazla olmayan ve işini çok iyi yapan bir fan istiyorsanız paranızı çarçur etmenin anlamı yok. 


Sevgilerle...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar